Skip to content

ویزای کار

ویزای کار کانادا (Work permit)

با اطمینان میتوان گفت ویزای کار کانادا یکی از بهترین راه های مهاجرت به این کشور است. با اینکه کشور کانادا دارای جمعیت کمی است، اما در عین حال توانسته بستر مناسبی را برای رشد اقتصادی و رفاهی مهاجران ایجاد نماید. ولی همچنان به طور جدی با کمبود نیروی کار و نیروی متخصص روبروست. به همین دلیل است که هرساله تعداد ویزاهای کار صادر شده رو به افزایش بوده تا کمبود نیروی کار در این کشور توسط نیروی کار خارجی جبران شود .
بر اساس برنامه سه ساله مهاجرت که توسط دولت کاناد در سال ۲۰۲۲ ارایه شد، حدودا ۱/۵ میلیون مهاجر را در طی سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ پذیرا خواهد بود که این از این تعداد ۶۰٪ مهاجران از طریق برنامه‌های کاری وارد کانادا می‌شوند.
ویزاهای کاری توسط اداره مهاجرت در دو نوع ویزای کاری آزاد یا OPEN WORK PERMIT و ویزای کاری محدود یا EMPLOYER SPECIFIC WORK PERMIT برای نیروی کار صادر میشود. هنگامیکه متقاضی ویزای کار آزاد دریافت میکند، میتواند توسط هر کارفرما و در هر شهری استخدام و شروع به کار نماید. اما زمانیکه متقاضی ویزای کار محدود دریافت میکند تنها برای یک کارفرمای خاص، در یک آدرس مشخص و برای مدت مشخصی امکان اشتغال بکار دارد.

ویزای کار در گروه ویزاهای اقامت موقت قرار گرفته و در انواع مختلف صادر میگردد:

 • ویزای کار همسر: افرادیکه در داخل کانادا با یک شهروند کانادایی یا مقیم کانادا ازدواج کرده و پرونده اسپانسرشیپ همسر خود را به اداره مهاجرت ارسال نموده اند و پرونده آنها در حال بررسی است میتوانند درخواست ویزای کار نموده و تا زمانیکه اداره مهاجرت تصمیم نهایی را اتخاذ نماید اجازه کار در کانادا داشته باشند. همچنین اگر دانشجویان خارجی متاهل باشند قبل از ورود به کانادا برای همسر خود ویزای کار دریافت نمایند. شایان ذکر است که این ویزا از نوع ویزای کار آزاد خواهد بود.  
   
 • ویزای کار فارغ التحصیلان دانشگاهها و مراکز آموزشی معتبر: دانشجویان فارغ التحصیل کالج ها و دانشگاهها در کانادا می‌توانند  در صورت یافتن کار، درخواست خود را برای دریافت ویزای کار پس از تحصیل PGWP Permit) یا (Post Graduate Work به اداره مهاجرت ارسال کرده و پس از دریافت آن شروع بکار کنند. این ویزای کاری بسته به مدت زمان تحصیل فارغ التحصیل به صورت ۱ تا ۳ ساله صادر می‌شود و فرد میتواند در این مدت سابقه کار در کانادا را به رزومه خود اضافه کند. دانشجویان با این سابقه کار کانادایی می‌توانند از طریق برنامه تجربه کار کانادایی (Canadian Work Experience) یا استانهای مختلف کانادا و یا اکسپرس انتری اقامت دائم را اخذ کنند.  

 • ویزای کار از طریق روش انتقال درون شرکتی ICT کانادا: برنامه انتقال بین شرکتی برای مدیران شرکتهای طراحی شده است که قصد راه اندازی یک شعبه از شرکت مادر را در کانادا دارند. این روش یکی از روش‌های مهاجرت شغلی به کانادا به‌صورت موقت است که می‌توان آن را به اقامت دائم هم تبدیل کرد. این برنامه به مدیران اجازه می‌دهد بدون نیاز به مدرک زبان و مدرک تحصیلی و بدون محدودیت سنی از طریق انتقال کسب و کار به کانادا، به این کشور مهاجرت کنند. امکان اخذ ویزای همراه کاری کانادا برای اعضای خانواده و حتی تبدیل آن به اقامت دائم هم در این روش وجود دارد.

 • ویزای کار برنامه های کارآفرینی استانهای مختلف کانادا: متقاضیانی که واجد شرایط مهاجرت به کانادا از طریق برنامه های کارآفرینی در استانهای مختلف از قبیل مانیتوبا، ساسکاچوان یا سایر استانهای دیگر می باشند، در صورتی که توسط استان مربوطه واجد صلاحیت شناخته شده و پرونده آنها مورد قبول واقع شود، برای متقاضی بهمراه همسر ویزای کار تا دوساله صادر میشود.
 • ویزای کار با پیشنهاد کاری و اجازه استخدام نیروی خارجی: برای دریافت این ویزای کاری، کارفرما باید قبل از ارایه پیشنهاد کاری به نیروی خارجی از اداره کار کانادا مجوز استخدام یا پاسخ مثبت (POSITIVE LMIA)کسب کرده و سپس نسبت به استخدام فرد خارجی اقدام نماید.

مدارک لازم برای ویزای کار کانادا

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار کانادا برای هر نوع ویزای کاری متفاوت میباشد ولی به طور کلی مدارک لازم جهت دریافت ویزای کاری به شرح زیر است :

 • پاسپورت معتبر 
 • ترجمه رسمی شناسنامه، کارت ملی، سند ازدواج، کارت پایان خدمت 
 • ارایه نتیجه آزمون زبان انگلیسی یا فرانسه  
 • ترجمه سوابق کاری و سوابق تحصیلی 
 • مدارک تمکن مالی
 • عدم سو سابقه کیفری
 • پیشنهاد کاری از سوی کارفرما (جاب آفر)
 • اجازه مثبت استخدام نیروی خارجی (POSITIVE LMIA)  

حداقل حقوق در استانهای مختلف متفاوت بوده و هر ساله بنا به تصمیم دولت مربوطه ممکن است افزایش یابد. در نقشه زیر حداقل حقوق در استانهای مختلف کانادا مشخص شده است.